Ayşe Dağıstanlı Parlar

Ayşe Dağıstanlı Müzik eğitimine 2000 yılında Antalya Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde başladı. 2003 -2004 eğitim yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’nı kazanarak, Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı İhsan Ekber ile şan çalışmalarına başladı.

Öğrenimi boyunca çeşitli şan ve sahne gösterilerinde yer aldı. 2010 yılında Opera bölümünden başarılı bir şekilde mezun olarak 2012 yılında Yüksek Lisans Programına kabul edildi. Eğitiminin bir bölümüne İtalya’nın Trieste şehrindeki “Giuseppe Tartini” Konservatuvar’ında Cinzia de Mola ile devam etti.

Ankara Devlet konservatuvarı tarafından sahneye koyulan “Gianni Schicchi” ve “Le Nozze di Figaro” adlı operalarda Murat Akar’a asistanlık yaptı. 2014 yılında İtalyan Büyükelçiliği için “Gianni Schicchi” operasını, 2016 yılında Konservatuvar son sınıf öğrencileri ile G. Rossini’nin “La Cambiale di Matrimonio” operasını, 2017 yılında ise yine G. Rossini’nin “L’occasione Fa il Ladro” operasını sahneye koydu.

2017 yılında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Pergolesi’nin “Stabat Mater” Oratoryonunu seslendirdi. 2017- 2018 Eğitim döneminde Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Opera Şarkıcılığı ve Rejisörlüğü Sanatta Yeterlilik Programına başladı. 2012 yılından beri Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır.+ Sahne'ye Gelin...

Enstrüman çalmıyor, aryalar ya da şarkılar söylemiyor olabilirsiniz burada keyifli performansları izleyebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Ankara’daki etkinliklerden haberdar olabilirsiniz. Hiç olmadı kahve içer sohbet ederiz, en iyisi siz buraya gelin tanışalım +SAHNE’ye neden gelinmeli kendi cümlelerinizle anlatın…